מבנה מסוכן – מהו צו מבנה מסוכן?

צו מבנה מסוכן הוא צו אשר מוצא על ידי הרשויות או ליתר דיוק על ידי מחלקת הנדסה אזרחית בעירייה המקומית. מדובר על מבנה שלמעשה מתגלים בו פגמים שונים שמהווים סכנה לדיירי הבניין ולעוברי אורח. מבנה מעין זה יכול להכיל אריחי חיפוי רעועים שעלולים ליפול על העוברים והשבים או שהוא מצוי בסכנה של קריסה. אם העירייה מוציאה צו מבנה מסוכן, על דיירי המבנה לטפל בצורה דחופה בסכנות הטמונות בבניין על מנת שיוסר הצו ועל מנת שהמבנה יהיה כשיר למגורים ולא יהווה סכנה לציבור הרחב או לדיירי הבניין.

כיצד מטפלים במבנה מסוכן?

אם בניין הוגדר כמבנה מסוכן, הדבר הראשון שיש לעשות הוא לבדוק מהן הסיבות שבגינן הוא הוגדר כך. ישנם לא מעט בעיות שונות בבניין שעלולות להגדיר אותו כמבנה מסוכן לרבות בעיות איטום קשות שגרמו לחדירת מים ליסודות הבניין וכך החלישו אותם, אריחי חיפוי שנוטים ליפול, מרפסות רעועות, חשיפה של מוטות ברזל במבנה, סדקים עמוקים בקירות ובעמודים ועוד. לאחר הבדיקה, המהנדס שביצע את הבדיקה יכול להציע לדיירים תכנית שיפוצים מפורטת בהתאם למצב, אשר תאפשר לטפל בכל הבעיות בצורה הטובה ביותר. לא פעם הוא גם יפנה את דיירי הבניין כולו לקבלן מקצועי שיסייע להם במתן מענה לבעיות. כאמור, חשוב מאוד לטפל כמה שיותר מוקדם בבעיות וזאת בכדי להסיר את הצו מהבניין.

מי רשאי לטפל במבנה?

קבלן שיפוצים רגיל או בעלי מקצוע רגילים, אינם מורשים לעסוק בשיקום מבנים ובפרט כאשר מדובר על המעטפת החיצונית של המבנה. המהנדס הנבחר צריך ללוות את פרויקט בשיפוץ מתחילתו ועד בסופו, כאשר הוא צריך לחתום ולאשר לאורכו כל פעילות של הקבלן המבצע. שיתוף הפעולה בין המהנדס לקבלן חייב להיות ברמה גבוהה של אמון שכן, ישנו פיקוח הדוק של הרשויות השונות. תהליך שיקום של מבנה מסוכן חייב להתבצע רק על ידי חברות קבלניות עם סיווג מתאים. כמובן שחשוב שלחברה יהיו אנשי מקצוע רלוונטיים לכל בעיה במבנה. אם מדובר על בעיות איטום קשות שהובילו לחדירה של מים למבנה, חשוב לוודא כי יועץ האיטום שבונה תוכנית איטום למבנה בכדי לשקם אותו, הוא יועץ איטום מקצועי ומנוסה בתחום זה וכי ניתן לסמוך עליו.

כיצד מבטלים צו מבנה מסוכן?

לאחר שהבניין שופץ לחלוטין, דיירי הבניין צריכים לקבל אישור ממהנדס קונסטרוקציה שמאשר שכל הליקויים תוקנו וכי המבנה בטוח לחלוטין. את האישור המדובר יש למסור בחזרה למחלקת הנדסת אזרחים בעירייה אשר הוציאה את הצו. עם האישור המדובר, יגיע אל הבניין מהנדס מטעם העירייה אשר יבחן מחדש את הבניין ואת הליקויים שתוקנו. אם המהנדס יתרשם כי כל מה שדרש תיקון תוקן, הוא יבטל את צו מבנה מסוכן מהבניין. אם ישנם קשיים שונים בנושא ביטול הצו, דיירי הבניין יכולים לקבל סיוע משפטי על מנת לקדם את תהליך הסרת הצו.