רכשתם דירה מקבלן? כך תהפכו אותה לדירת חלומותיכם

לא מעט אנשים רוכשים כיום דירה חדשה מקבלן. יחד עם זאת, חשוב מאוד לדעת שכאשר מדובר על דירות חדשות למכירה מקבלן, הן לא תמיד יהיו דירות החלומות שלכם מבחינת החזות הפנימית שלהן והעיצוב שלהן. החדרים בדירות הללו לרוב יהיו קטנים, המטבח יהיה בסיסי והחומרים יהיו פשוטים. יחד עם זאת, חשוב מאוד שתדעו שעם קצת מחשבה אתם בהחלט יכולים להוציא מהקבלן שדרוגים שיכולים לחולל מהפך בעיצוב של הדירה ובמראה שלה.

איך תהפכו דירה חדשה מקבלן לדירת החלומות שלכם?

כאמור, דירה אשר רוכשים מקבלן היא אמנם דירה חדשה, אך היא לא תמיד מהווה את דירת החלומות וזאת בשל העובדה שלא פעם היא מגיעה בסטנדרט מאוד בסיסי. החדרים קטנים, חומרי הגלם פשוטים ולרוב הדירה תראה הכי בנאלית ופשוטה שאפשר. יחד עם זאת, חשוב שתדעו כי באמצעות תכנון ועיצוב מקדים של חללי הבית, ניתן להפוך דירה קטנה לדירה מרווחת, דירה חשוכה לדירה מוארת ומטבח קטן ולא פונקציונאלי למטבח נוח ופונקציונאלי מאוד וכל זה מבלי להשקיע על שיפוץ ארוך טווח או משמעותי מדי.

לא פעם, קבלנים מציגים בפרוספקט השיווקי שלהם, בתוכניות של הדירה ובהדמיות, מידות לא פרופורציונאלית ולא תואמות למידות האמיתיות של הבית, כך שלא פעם הקבלן מציג מטבח גדול כאשר למעשה הוא הרבה יותר קטן במציאות או סלון שבהדמיה נראה גדול מאוד ובמציאות מתברר שהוא קטן, ועל כן כדאי מראש לבקש לראות את התוכנית האדריכלית בכדי להבין מהן המידות המדויקות של החללים השונים בבית. כאשר חותמים על החוזה, יש לנהל משא ומתן עם הקבלן. חשוב מאוד לבקש את כל מה שאתם רוצים וחשוב לוודא שהחוזה יכיל התייחסות לכל בקשה שלכם. מה שלא יצוין בחוזה לא תהיה לכם אפשרות לדרוש אחר כך.

שינויים בדירה

השינויים שתוכלו להשיג בדירה שלכם תלויים בגמישות של הקבלן וגובה המחיר לכל שינוי ישתנה מחברה לחברה. בדרך כלל קיימים שינויים שונים שניתן לדרוש במעמד החוזה ללא תשלום, ועל כן עוד בשלב המקדים יש לתכנן שינויים טרם בניית הדירה, לרבות ביטול או הזזה של הקירות, הזזה של נקודות חשמל ואינסטלציה אשר לא יעלו לכם כלל ועוד. חשוב מאוד שאם ביקשתם לקזז משהו במפרט, תדאגו לבקש החזר כספי בתמורה לצמצום זה.

ישנם שדרוגים נוספים וחשובים שיוכלו לחסוך לכם לא מעט הוצאות וחשוב לדרוש אותם מהמזגן, כגון נקודות נוספות בבית למזגן, אסלות תלויות, נקודת גז במרפסת, נקודת מים ועוד. אם אתם מעוניינים לשדרג את המטבח הסטנדרטי הקבלן יציע לכם החזר כספי וכדאי להתעקש לקבל זיכוי כספי גבוה יותר מכפי שהקבלן מציע.

דבר חשוב נוסף הוא לבקש להוסיף בחוזה סעיף שבו מצוין שלאחר שלב הריצוף של הבית יונחו לוחות גבס על הריצוף, דבר שימנע שריטות ופגמים בריצוף החדש.

דברים חשובים נוספים שכדאי שתשימו עליהם דגש הם בחירת הצבעים לדירה, עיצוב החללים בדירה מבחינת הגודל הרצוי לכם לכל חדר, עיצוב תאורה בצורה מתאימה בדירה ועוד.